©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.


Национална филмска награда на Шпанија

Пенелопе Круз повторно наградена

Жирито едногласно ја наградило глумицата за достигнувањата во 2021 година, кои се додадени на сето она што го постигнала во нејзината кариера.
 |  инфодеск  | 
Пенелопе Круз

Пенелопе Круз ја доби Националната филмска награда на Шпанија за 2022 година, соопшти тамошното Министерство за култура и спорт.

Како што е наведено на официјалната интернет-страница, жирито едногласно ја наградило глумицата за достигнувањата во 2021 година, кои се додадени на сето она што го постигнала во нејзината кариера. Покрај тоа, Пенелопе Круз е првата Шпанка која ја добила наградата за најдобра женска улога на Филмскиот фестивал во Венеција за нејзината улога во филмот „Madres Paralelas“ на Педро Алмодовар. Номинирана е и за четири „Оскари“ низ годините досега.

Со својот огромен талент и извонредните изведби, Пенелопе Круз со десетлетија ја сместува нашата култура на врвот – објави жирито на Твитер.

Националната филмска награда на Шпанија се доделува секоја година за севкупен придонес во шпанската филмска индустрија.  

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top