Skip to main content

Светска музичка сцена

Шест децении од првиот концерт на Rolling Stones

Вкоренети во блуз и раниот рокенрол, Ролинг Стоунс започнаа да свират кавери при што ќе бидат идентификувани со младешката и бунтовничка контракултура од 1960-тите.
 |  инфодеск  | 
Ролинг Стоунс

На денешен ден, 12 јули во 1962, The Rolling Stones во култниот Лондонски клуб “Marqee” го имаа својот прв настап во постава: Мик Џегер(вокал), Брајан Џонс и Кит Ричардс (гитара), Јан Стујарт(пијано), Дик Тејлор(бас) и Тони Чемпен(тапани).

Клубот Marquee беше музичко место за прв пат лоцирано на улицата Оксфорд 165 во Лондон, кога беше отворен во 1958 година. Неговиот најпознат период беше од 1964 до 1988 година на улицата Вардур 90 во Сохо, а конечно беше затворен кога на 105 Чаринг Крос Роуд во 1996 година.

Иако името беше оживеано трипати неуспешно во 21 век, тоа беше мал и релативно евтин клуб, лоциран во срцето на музичката индустрија во западниот дел од Лондон , и се користеше за започнување на кариерите на генерации рок чинови.

Ролинг Стоунс се англиски рок бенд формиран во Лондон во 1962 година. Активни веќе шест децении, тие се еден од најпопуларните и најтрајните бендови во рок ерата.

Во раните 1960-ти, Ролинг Стоунс беа пионери на цврстиот, потежок звук што го дефинираше хард рокот. Нивната прва стабилна постава се состоеше од вокалистот Мик Џегер, мултиинструменталистот Брајан Џонс, гитаристот Кит Ричардс, басистот Бил Вајман и тапанарот Чарли Вотс.

Вкоренети во блуз и раниот рокенрол, Ролинг Стоунс започнаа да свират кавери и беа во првите редови на британската инвазија во 1964 година, исто така идентификувани со младешката и бунтовничка контракултура од 1960-тите. Тие потоа ги создаваат безвременските хитови, „(I Can’t Get No) Satisfaction“ (1965), „Get Off of My Cloud“ (1965) и „Paint It Black“ (1966) . Тие се вратија на своите корени со хитови како „Jumpin’ Jack Flash“ (1968) и „Honky Tonk Women“ (1969), и албуми како Beggars Banquet (1968), со „Sympathy for the Devil“ и Let It Bleed (1969), со „You Can’t Always Get What You Want“ и „Gimme Shelter“, надополнети со големиот број студиски, лајв, компилациски и видео албуми.

Проценетата рекордна продажба на Ролинг Стоунс од 200 милиони ги прави еден од најпродаваните музички изведувачи на сите времиња. Бендот има освоено три Греми награди и Греми награда за животно дело. Тие беа примени во Рокенрол Куќата на славните во 1989 година и Музичката куќа на славните во Обединетото Кралство во 2004 година.