Министерот за имиграција на Австралија, Ендрју Гилес изјави дека го одобрил барањето на Ѓоковиќ за виза, бидејќи веќе нема основа за забрана.

Ное 16, 2022
Општински натпревар

Тимот на ОЕМУЦ освои прво место во ракомет

Првото место, тимот на ОЕМУЦ го освои во конкуренција на тимовите од останатите средните училишта од Општина Охрид.

Ное 8, 2022
Дубровник опен 2022

Вкупно 15 медали за ХВА РАНГ ИТФ

„Нашите натпреварувачи освоија вкупно 15 медали, од кои 6 златни, 4 сребрени, 5 бронзени“, изјави Марјанчо Лазаревски.

Окт 18, 2022

6 пехари и 30 медали за ХВА РАНГ ИТФ во Корча

Шест пехари и триесет медали за „ХВА РАНГ ИТФ“ Лескоец на таеквондо ИТФ турнир кој се одржа во Корча, соседна Албанија.

Окт 13, 2022

Започнаа училишните спортски игри

Денеска во спортскиот центар „Климент Колески“ започнаа училишните спортски игри кои се организирани во два дела, есенски и пролетен.

Сеп 30, 2022
Спортска сала билјанини извори

ГРК Охрид ќе го пречека шампионот Вардар

Празник за ракометот е гостувањето на актуелниот шампион на Македонија во ракомет во Охрид. Натпревар за кој не е потребна посебна најава, натпревар во кој не може многу да се изгуби, но може да се прославиш. Затоа утре во сала се очекуваат охридските љубители на ракомет кои ќе имаат што да гледаат, најавуваат од градскиот ракометен клуб.

Фудбалски турнир Охридски фудбалски надежи

На турнирот ќе учествуваат 550 деца од генерацијата 2010-2015 од Охрид и регионот групирани во 36 екипи од охридските училишта.