Skip to main content

Во сабота ќе се одржи четвртото издание на Меѓународниот таеквондо ИТФ натпревар „Ohrid Open 2024“

Ќе учествуваат над 300 натпреварувачи од 10 земји во регионов.
 |  инфодеск  | 

Во сабота во спортската сала „Билјанини извори“ ќе се одржи четвртото издание на Меѓународниот таеквондо ИТФ натпревар „Ohrid Open 2024“, во организација на Македонската традиционална таеквондо федерација и таеквондо клуботот „Хва Ранг ИТФ“ од Лескоец.

Годинава на натпреварот учество имаат пријавено над 300 натпреварувачи од 31 клуб од Словенија, Хрватска, БиХ, Србија, Грција, Бугарија, Албанија, Молдавија, Романија и Македонија. Учесниците ќе се натпреваруваат во форми и борби.

Ohrid Open“ од страна на ИТФ е ставен на рејтинг листата, каде што се собираат критериуми за Европски и Светски првенства па така во Охрид ќе видиме европски и светски шампиони, најавува Претседателот на федерацијата Марјанчо Лазаревски.

„Ќе имаме чест во Охрид да гледаме неколку европски и светски шампиони, како непобедливиот Кирил Илиев од Фалкон – Благоевград кој е шесткратен Европски првак и актуелен Светски првак, како во теквон-до ИТФ, така и во кикбокс. Генерален спонзор на натпреварот е „ПН Метал“, најзаслужен за издигнувањето на овој спорт во Македонија и за сите нивни успеси. Овој натпревар е под покровителство на Општина Охрид и Агенцијата за млади и спорт, вели Лазаревски.

Почетокот е во 09:00 часот со форми, околу 12:00 часот почнуваат борбите, а официјалното отворање на турнирот е во 14:30 часот. Влезот ќе биде слободен.