Skip to main content

Испадна Ана Ивановиќ, помина Троицки

На терените на Флешинг Медоус, српската тенисерка загуби од 188 – та тенисерка на светот Жили Коан, со резултат 6-3, 4-6, 6-3, во второто коло на „УС – ОПЕН“.

 |  Крсте Голабовски  | 
На терените на Флешинг Медоус, српската тенисерка загуби од 188 – та тенисерка на светот Жили Коан, со резултат 6-3, 4-6, 6-3, во второто коло на „УС – ОПЕН“. Најголемите причинители за сензационален пораз на првата тенисерка на светот, беа големиот број на грешки, во најлошите можни моменти, а и фантастичниот сервис на Коанова.

Виктор Троицки, благодарение на добрата игра и повредата на Филип Колшрајбер си обезбеди место во второто коло на турнирот. Германецот го повреди рамото и беше приморан да го предаде натпреварот во моментот кога Виктор водеше со 2-1 во сетови и 3-0 во третиот свет.
Победа оствари и Ненад Зимонјиќ во дубл со канаѓанецот Даниел Нестор во првото коло.