©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Реал Челзи
Апр 6, 2022
Фудбал

Вечерва Челзи-Реал Мадрид

Реал и Челси играа и минатата сезона, полу-финалето им припадна на „сините“, кои подоцна ја освоија титулата.

ГРК Охрид
Апр 6, 2022
Ракомет Супер лига

ГРК Охрид со нетрпение го очекува РК Тиквеш

Во борбата да се избегне последната позиција на табелата охридските гладијатори потенцираат дека овој натпревар им е важен и затоа мора да заминат од теренот со виоко кренати глави.

Стрелци државно првенство
Апр 6, 2022
Стрелаштво

Охридските стрелци се вратија со грст медали

Од Државното Првенство со воздужно оружје кое викендов се одржа во Битола, охридските стрелци се вратија со грст медали.

Куп на Македонија
Апр 5, 2022
Куп на Македонија

Пелистер против Силекс, Струга со Македонија ЃП

Македонија Ѓорче Петров за ривал ја доби Струга, а натпреварот се игра крај Охридското Езеро. Бранителот на трофејот и актуелен второлигаш Силекс ќе ги одмери силите со последнопласираниот тим во Првата лига, Пелистер и тоа во Битола.

Манчестер сити Атлетико
Апр 5, 2022
Фудбал

Стартува четвртфиналната рунда во ЛШ

Во елитната Лига на шампиони вечерва ќе се играат првите два натпревари од четвртфиналето.

Дербито се игра во Манчестер каде се среќаваат актуелниот англиски и шпански шампион, Манчестер Сити и Атлетико Мадрид. Тоа ќе биде прв меѓусебен дуел на овие екипи.

Атлетико на патот до четвртфиналето веќе одигра четири средби до англиските преставници. Во групната фаза „јорганџиите“ ги загубија двата дуели со Ливерпул, но затоа во првата елиминациска рунда го минаа Манчестер Јунајтед. 

За Сити ова е петто последователно чертвртфинале, во кое ќе го бркаат својот трет пласман во полуфиналната рунда. Кога во прашање се настапите пред своите навивачи, популарните „граѓани“ немаат пораз во еврокуповите цели 3,5 години на домашен терен, па затоа Манчестер Сити ја има и благата улога на фаворит во овој меч. 

Во вториот Бенфика ќе го пречека Ливерпул кој игра во топ форма. Традицијата на меѓусебните средби вели дека Ливерпул е поуспешен, а на десетте меѓусебни дуели црвените имаат остварено шест победи, наспроти четирите на португалскиот тим, која пак пред својата публика има 3 победи и 2 порази. 

Досега овие две екипи немаат одиграно нерешени, па за очекување е дека и на вечерашната пресметка може да се очекува голови. 

Вечерашните дуели меѓу Манчестер Сити и Атлетико Мадрид односно Бенфика и Ливерпул ќе започнат од 21 часот, термин во кој утревечер ќе стартуваат преостанатите два натпревари во кои Челзи е домаќин на Реал Мадрид, а Вилјареал го пречекува минхенски Баерн. 


Кадети Грк Охрид
Апр 4, 2022
Ракомет

Трето место за кадетите на ГРК Охрид на Ф4

Кадетите на ГРК Охрид успеаа да ја победат екипата на РК Пролет. Со тоа, охридските ракометари завршија на третото место на Ф4 турнирот кој се одржа во Спортската сала „Билјанини извори“ во Охрид.

Европско првенство таеквондо ИТФ
Апр 4, 2022
Таеквондо

Tри сребра за македонското таеквондо

Три сребра за Македонија на Европското Таеквондо ИТФ првенство за Христијана Парулеска, Давид Крстески и Елена Јанеска.

Kадети во борба за трофеј
Апр 1, 2022
ГРК Охрид

Кадетите во борба за трофеј

По три години Охрид повторно домаќин на завршен турнир од младинските ракометни лиги. За тоа се изборија младите ракометари од градскиот ракометен клуб Охрид родени 2004та година и помлади, кои ќе се обидат да ја донесат првата ракометна шампионска титула за овој град.
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top