• Почетна
  • Archive
  • Спорт
  • Стружанецот Сотир Настоски освои сребрен медал на Државно првенство во БЏЏ во САД

Бразилско џиу џицу

Стружанецот Сотир Настоски освои сребрен медал на Државно првенство во БЏЏ во САД

Настоски, кој настапува за Бразилскиот топ тим Шарлот, во финалето се сретна со Џибрил Диоп од САД. На првенството учествуваа преку 600 натпреварувачи во различни дисциплини.
 |  инфодеск  | 
Сотир Настоски

На Државното првенство во бразилско џиу џицу (БЏЏ) кое се одржа во градот Ралеиг, САД, стружанецот Сотир Настоски, кој е истакнат карате мајстор, но и инструктор по други боречки вештини, го освои второто место во дисциплината но-ги (без кимоно).

Настоски, кој настапува за Бразилскиот топ тим Шарлот, во финалето се сретна со Џибрил Диоп од САД. На првенството учествуваа преку 600 натпреварувачи во различни дисциплини.

Сотир Настоски табела

Сотир откако го освои сребрениот медал, гордо го развиори македонското знаме.

Многу сум среќен за постигнатиот успех и сакам да изразам голема благодарност до мојот тренер Гуто Нето од клубот БТТ Шарлот, со кој се подготвував за ова натпреварување – изјави стружанецот Сотир Настоски за Ипон.мк.

Сотир Настоски
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top