©2008 - Сите права се задржани. Powered by TVM.

Ознака: Пештани

Селото Пештани утре без вода

Post Views: 9 Жителите на село Пештани утре ќе бидат без вода.Од МЈП „Проаква“ Р.Е Водовод Охрид информираат дека поради интервенција на водоводната мрежа, утре, 2-ри октомври, во периодот од 09:00 до 12:00 часот ќе има прекин во водоснабдувањето во ова охридско село.

Continue reading

Пополнета со асфалт големата дупка на патот Пештани-Охрид

Post Views: 20 Деновиве надлежните екипи ја санирана, односно пополнија со асфалт големата дупка на патот Пештани-Охрид за која реагираа наши сограѓани во рубриката „Ти си твојот град“. Оваа дупка претставуваше опасност за возачите, а голем број од граѓаните се пожалија дека ги искршиле своите автомобили. Не заборавајте да ги испратите Вашите слики за рубриката ТиСиТвојотГрад на нашата меил адреса : tisitvojotgrad@tvm.mk 

Continue reading

Санирана дупката на патот Пештани-Охрид

Post Views: 15 Големата дупка на патот Пештани-Охрид за која реагираа наши сограѓани во рубриката „Ти си твојот град“ е санирана. Оваа дупка претставуваше опасност за возачите, а голем број од граѓаните се пожалија дека ги искршиле своите автомобили.  Тимот на „Ти си твојот град“ е секогаш тука за вас, граѓаните на Охрид и околината, Струга, Дебрца, Вевчани, ќе ги разгледаме вашите барања и ќе помогнеме во решавањето и на најмалиот проблем.  Вашите слики за рубриката ТиСиТвојотГрад испратете ги на нашата меил адреса : tisitvojotgrad@tvm.mk  ГОЛЕМА ДУПКА ОПАСНА ЗА ВОЗАЧИТЕ...

Continue reading

ООУ„СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ПЕШТАНИ ДОБИ НОВ ПОКРИВ И НОВА ДОГРАМА

Post Views: 18 Извршена е комплетна реконструкција на покривот во централниот училишен објект на ООУ„Свети Наум Охридски“ во селото Пештани. Старите азбестни табли се заменети со современ лимен покривач, со што значително се подобрени условите за настава. Исто така, во моментот се изведуваат работни активности за поставување на нови енергетски ефикасни ПВЦ-прозорци во сите училишни простории и кабинети во објектот. Средствата за реализирање на овие реконструктивни зафати, Општина Охрид ги обезбеди преку Министерството за образование и наука, по претходно објавен повик...

Continue reading

Во Пештани повторно почна да функционира амбулантата

Post Views: 11   Во Пештани повторно почна да функционира амбулантата . По пауза од неколку години во оваа здравствена установа ќе можат да добијат здравствените услуги жителите од Пештани, Трпејца и Љубаништа, но и гостите кои престојуваат во овие туристички места. Сега пештанци добиваат матичен лекар кој има склучено договор со Фондот за здравствено осигурување на Македонија, а кој се наоѓа во нивното место на живеење. Особено е важно што е реализирано барање на граѓаните, бидејќи наша улога е да го слушаме гласот на народот и да правиме се што е во наша надлежност...

Continue reading

Голема дупка опасна за возачите на патот Пештани-Охрид

Post Views: 15 Билјана Гаврилоска во склоп на рубриката „Ти си твојот град“ ни испрати слика на која се гледа голема дупка на патот Пештани-Охрид, која што е доста опасна за возачите и сообраќајот на овој дел.Дупката се наоѓа на излезот од Пештани кога се движиме накај Охрид и е опасна бидејќи е длабока и мора самото возило да се префрли на другата лента за да ја одбегне, што сметам дека е опасно за сообраќајот – вели Гаврилоска.   

Continue reading

pestani

Пештани ќе добие амбуланта

Post Views: 29 Амбулантата во Пештани ќе ги третира и пациентите од селата Љубаништа и Трпејца. Огласот за рурални матични лекари е успешен, оцени министерот Тодоров. За секоја новоотворена рурална ординација по општа медицина согласно огласот, се склучува договор со Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Ординацијата ќе добива зголемен износ на капитација, и тоа најмногу 90.000 и најмалку 60.000 денари за месец. Лекарот првите 24 месеци или додека не надмение 700 пациенти, ќе може сам да ја објавува функцијата, односно без медицинска сестра.

Continue reading

Новата градинка во Пештани не ги исполни првичните очекувања

Post Views: 9   Новата градинка во Пештани која беше отворена пред два месеци во склоп на ОУ „Св Наум Охридски“, не ги исполни првичните очекувања. Според анкетата која беше направена во оваа дисперзирана група на градинката „Јасна Ристеска“ требаше да бидат запишани  25 дечиња, а сега има само 12. Нормативите за успешно работење на една група се од 15 до 20 деца. Причина за тоа што долго време се чекаше за да се отвори оваа група па многу деца кои беа на возраст од  пет до шест години сега не се запишаа бидејќи од наесен ќе започнат да одат на училиште. Еден дел од...

Continue reading

Во Пештани се отвори нова градинка

Post Views: 8   Пештани доби нова градинка. Таа работи во склоп на ОУ „Св Наум Охридски“. Во овој објект ќе бидат згрижени 25 пештанчиња. Првиот човек на градот Никола Бакрачески, истакна дека продолжува нивната стратегија за доближување на условите за згрижување на деца во населените места и руралните средини, со што негата и одгледувањето на децата стана достапно за мештаните кои живеат надвор од централното градско подрачје. Фитбекот од родителите кој што го имавме во изминатите две години покажа дека ова стратегија за отварање градинки во посебни просторни услови...

Continue reading

Дадено зелено светло за отварање на градинката во Пештани

Post Views: 13 Дадено зелено светло за отварање на истурената паралелка на градинката „Јасна Ристеска“ во Пештани. Комисијата пред две недели направила увид на просторијата и дворната површина и констатирала дека условите се идеални за згрижување деца.Веќе сме целосно подготвени за отварање на паралелката. Со помош на Министерството за труд и социјална политика и на Локалната успеавме да ги докомплетираме сите работи. Чекаме само термин кога ќе може бугарскиот конзулат да  присуствува, бидејќи дел од средствата за изградба на оваа просторија ги донираа тие, вели Розе Костеска,...

Continue reading

koli

Низ улиците на Охрид до Пештани продефилираа триесеттина ретки возила

Post Views: 10 Опел Олимпија од 1952 година со охридски регистарски таблички беше најстарото возило на Ревијaлната изложба на стари автомобили – „олдтајмери“ Охрид 2015. Дождот кој денес напладне паѓаше во Охрид не ги попречи триесетината сопственци на ретки стари автомобили да се провозат од Охрид до Пештани. Љубителите на раритетните автомобили кои многу внимателно се грижат за своите миленици на четири тркала гордо ги изложија возилата на градскиот кеј. Александар Димушевски организаторот на ревијата на олдтајмери Охрид 2015 цврсто верува дека ова ќе стане традиција...

Continue reading

grobni mesta

Пештани и Велгошти имаат потреба од гробни места

Post Views: 9 Пештанци и велгоштани имаат заеднички проблем, двете месни заедници се соочуваат со недостиг на гробни места. Во Пештани овој проблем влече корени веќе подолго време. Жителите досега одржале  4 граѓански  собири и на сите како проблем број еден го истакнале  недостокот на гробни места, укажува Драган Тренески  претседател на МЗ од Пештани.„ Овој проблем е дефиниран и тоа решавање мора да биде веднаш и сега. Станува збор за многу горлив проблем. Има голем недостаток на гробни места и во консултација  со Црковниот одбор не постои ни една слободна парцела“,...

Continue reading

Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top