Skip to main content

Доделени награди на охридските ученици, кои оствариле високи резултати на државни и регионални натпревари

Општина Охрид ги награди најдобрите основци и средношколци по повод Денот на сесловенските просветители.

Со трибина „Светите Кирил и Методиј стожерот на нашето постоење“ на брегот на Охридското Езеро се одбележа Денот на сесловенските просветители

Браќата Кирил и Методиј пред еден милениум покажаа дека нема инфериорни култури и народи, дека нема нееднакви пред божјото слово и божјата правда, дека секоја неправда може да се порази со силната волја и посветеност, работа и труд, истакна во своето обраќање лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицковски.
Општина Охрид

Изложба на фотографии и проекција на филм во чест на Свети Кирил и Методиј

Двата културни настани организирани од страна на Општина Охрид и Амбасадата на Република Словачка во Македонија.

Последни Новости

Авг 5, 2021

Лабино-Една од најатрактивните Охридски плажи

Во склоп на рубриката „Ти си твојот град“ добивме слики од една од најпознатите и најатрактивни охридски плажи, Лабино.


Авг 5, 2021

Тротоарите на Булевар АСНОМ небезбедни за движење

Александар Карадимче ни испрати слика во рубриката „Ти си твојот град“, преку која реагира за непрописно паркирани возила на тротоарите од булеварот АСНОМ во Охрид.


Авг 3, 2021

Пауните се жив украс на Св. Наум

Воскре Јосифоска во рубриката „Ти си твојот град“ испрати слики од прекрасните пауни кои го красат Манастирскиот комплекс Св. Наум.


Авг 2, 2021

Повторно автомобил во Охридското езеро

Педалинка со маска на популарната фолксваген БУБА во водите на езерото кај Горица прва. Уште една атракција за ова лето во Охрид.


Јул 31, 2021

Како се „паркираат“ во мојот град?

Од најновата слика која пристигна за рубриката „Ти си твојот град“ може да погледнете како непрописно се паркираат возила во нашиот град и тоа во центарот на Охрид. 


Јул 29, 2021

КОЈ ИГРА НА УЧИЛИШНОТО ИГРАЛИШТЕ ОД О.У „ХРИСТО УЗУНОВ“?

Наш сограѓанин испрати слика до „Ти си твојот град“ реагирајќи дека училишното игралиште во ОУ Христо Узунов не треба да се користи бидејќи е од затворен тип.


29/07/2021

До кога со несовесност во сообраќајот?!

Охриѓани како да се натпреваруваат кој повеќе ќе попречи во слободното движење на пешаците. Овој пат во рубриката „Ти си твојот град“ фотографија од Енис Ути на која се гледа непрописно паркирано возило. Ем го попречува движењето на пешаците на тротоарот, ем го блокира пешачкиот премин.  

Јул 29, 2021

Со какви урбанистички проблеми се соочувате во вашата општина?

Доколку живеете во една од општините Охрид, Струга, Вевчани или Дебарца, Ве молиме одговорете го овој прашалник и помогнете нѝ да откриваме  урбанистички проблеми и да ги анимираме надлежните институции за решавање на истите.Прашалникот можете да го пополнете ТУКА.Сама по себе урбанизацијата е потребна, но, кога животите и здравјето на граѓаните и нивното секојдневно функционирање се нарушени, а мала група на моќници профитираат од градежните активности, узурпација  и лошите планирања, тогаш станува збор за кршење на законите. За жал, во нашата земја години наназад се знае дека гра…