Библиотекарско здружение

Охридската Библиотека прогласена за Библиотека на годината

Признанието на Библиотеката ќе и биде доделено на 7 декември во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје во 14.00 часот.

Актуелно

Браинобраин
Натпревар, имагинација и креативен развој

Бреин о бреин медали и трофеи за охриѓани

Со 3 златни медали, 1 сребрен и 2 трофеи се вратија од Обединетите Арапски Емирати шесте охриѓанчиња кои ја претставуваа Македонија на годинешниот осми по ред интернационален натпревар на Бреин о бреин програмата што се одржа на 26 ноември во Дубаи. Ана Тодороска, Софија Трпоска, Давид Јанкоски, Филип Цветкоски, Наум Каневче и Стефан Настевски се генијалците кои го сочинуваа охридскиот тим подлени во две категории со завршено 8 и 10 ниво од браинобраин програмата.  Тие се задоволни од постигнатото на светскиот натпревар.„Освоив прво место на натпреварот, имам завршено десетто нив…
Натпревар, имагинација и креативен развој

Бреин о бреин медали и трофеи за охриѓани

Свр Охрид
Програма сина храброст

Обука на полициски службеници од СВР Охрид

Преку оваа програма се подигнуваат капацитетите на полициските службеници преку континуирана едукација и обука, притоа грижејќи се за личниот развој, здравјето и добросостојбата на полициските службеници.
100 години Требениште
Археолошки предмети

Потпишани договори за изложбата 100 години Требениште

Во Министерството за култура на Република Бугарија денес во Софија беа потпишани договори помеѓу Археолошкиот музеј на Република Северна Македонија, Народниот археолошки музеј при БАН во Софија и Народниот музеј на Србоја во Белград, со цел продолжување на соработката во рамки на изложбата „100 г…

Јавно здравје

Шест новоинфицирани со ХИВ во регионов

Новоинфицираните лица се на возраст од 40 до 44 години. Почна кампања за подигање на јавната свест за превенција од ХИВ/СИДА.
Образование
Општина охрид

Реализиран проектот образовен додаток за студенти

Општината, за првпат додели образовен додаток за студенти кои студираат надвор од општина Охрид, а потекнуваат од семејства со социјален ризик.

Лажни Вести

источна македонија

Манипулативен наслов со сензационалистички тврдења

Текстот со манипулативен наслов „Црни вреќи со банкноти од 500 евра се појавија пред штабови на СДСМ низ градовите во Источна Македонија“ објавен на 23 јуни 2020 година на веб порталот www.bregalnicki.mk е класична дезинформација напишана врз основа на пристрасност што претставува спин со цел да ја оцрни партијата на власт и нејзиниот лидер Зоран Заев.Неименуван автор сензационалистички тврди дека парите во црните вреќи се подарок од Заев наменети за општинските организации на СДСМ во источниот дел на државата. Од приложените фотографии во текстот, кои пристигнале во редакцијата, се гледа…
кодекс на новинари

Партискиот став мора јасно да се посочи

Текстот со наслов ,,СДСМ е вирусот кој треба Македонија да го победи”, демонстрира прекршување на членот 14 од Кодексот на новинарите.
комисија за заразни болести

Причина за разрешувањето на Зибери

Под маска на наводни професионални стандарди, Зибери е всушност казнет што соопшти како реално функционира Комисијата за заразни болести.

Украина
Проверка на факти

Ширење на бранот од лаги, воена инвазија и инвазија од дезинформации

Состoјбата со дезинформациите во Северна Македонија во двете недели пред и по почетокот на руската инвазија врз Украина.
Сергеј Лавров
Проверка на факти

Лавров во уште една спин офанзива за оправдување на руската агресија врз Украина

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за четири српски медиуми настапи со познатите дезинформациски наративи за воената интервенција во Украина, употребувајќи ја познатата фраза „специјална воена операција“, чија цел е ослободување на угнетеното руско население во Донбас…
Путин медиуми
Руска медиумска сцена

Контролирани содржини со малку простор за странски медиуми

Граѓаните во Русија добиваат дозирани содржини, во сила се цензорски закони засилени со новоусвоениот Закон од 4 март, со кој е предвидена дури и казна затвор од 10 до 15 години „за свесно ширење лажни вести за руската војска“. Водечките руски телевизии – „Канал 1“ и „Росија 1“ се контролирани од…
Левица
Проверка на факти

Руската инвазија врз Украина не е специјална воена операција, како што спинува Левица

Политичката партија Левица ја искористи терминологијата на Кремљ дека руската инвазија во Украина е всушност „специјална воена операција“. Во оваа изјава се препознава спин, ако се земе предвид дека специјалните операции се воени активности спроведени од специјално назначени, организирани, избран…
Со Вашата регистрација, неделно ќе добивате е-порака со најважните информации од регионот.


© 2008 - Сите права задржани. Поддржано од ТВМ ТелевизијА.
Back to Top